Monsters of loneliness

21.05.2025

Sylwia Zawiślak to polska artystka specjalizująca się w linorycie, której twórczość podejmuje temat walki ze stereotypami, odkrywając zarazem prawdziwą naturę człowieczeństwa. Wystawa Monsters of Loneliness stanowi kolejną poruszającą próbę zgłębienia tego zagadnienia. Tym razem przedmiotem obserwacji staje się sama artystka.
Podczas rocznej rezydencji artystycznej w Szwajcarii Zawiślak eksplorowała nowe obszary i formy ekspresji. W efekcie tej zmiany na powierzchnię wypłynęły dawno ugruntowane przekonania i schematy myślowe, skłaniając ją do głębokiej refleksji nad własną tożsamością.

Analizując kondycję współczesnego człowieka i przemiany zachodzące we współczesnym społeczeństwie, Zawiślak uczyniła z własnego życia pole eksploracji. W swoich pracach zgłębia wiele osobistych zmagań i procesów zachodzących w jej wnętrzu. Temat emigracji wzmacnia jej refleksję nad tym, co było, co jest i co może jeszcze nadejść. Pojawiły się pytania: Kim byłam? Kim jestem? Kim się staję? Te pytania, nieodłącznie związane z procesem twórczym artystki, znajdują ostatecznie wyraz w jej pracach, które z kolei zachęcają odbiorców do zadania sobie tych samych pytań.
Konfrontując się z własnymi demonami — tytułowymi Monsters of Loneliness — artystka wsłuchuje się w nie, by umożliwić rozwinięcie się procesu autoterapii. „Potwory” stają się dla Zawiślak formą pracy nad sobą — sposobem na pielęgnowanie swojego zdrowia psychicznego, dobrostanu i równowagi. W czasach, gdy temat zdrowia psychicznego zyskuje coraz większą widoczność w przestrzeni publicznej, artystka stawia go w centrum swojej twórczości. W świecie przepełnionym lękiem, niepewnością i presją, zrozumienie i akceptacja własnych emocji oraz wewnętrznych konfliktów staje się kluczowym krokiem w kierunku samouzdrawiania. Zawiślak nie tylko mierzy się z własnymi „potworami”, ale także podkreśla znaczenie otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym — temacie wciąż często traktowanym jako tabu, a przecież fundamentalnym dla dbałości o siebie.

Znane linoryty artystki — wymagające skupienia, precyzji i zaufania do samej siebie — stają się formą autoterapii. Technika linorytu, polegająca na eliminowaniu tego, co zbędne, by odsłonić to, co istotne, doskonale współgra z procesem twórczym Zawiślak, stanowiąc integralny element jej osobistej drogi ku zdrowiu psychicznemu. Instalacje artystyczne, tworzone z przypadkowo odnalezionych przedmiotów, symbolizują otwartość na nowe doświadczenia i czerpanie z tego, co dostępne tu i teraz. Artystka realizuje to z mistrzowską biegłością.

Wystawie towarzyszy premiera książki Monsters of Loneliness. Artystka sięga po kolejne silne narzędzie wyrazu — słowo. Połączenie obrazu i tekstu tworzy intymny dziennik zmagań z samotnością. To wyjątkowa okazja, by zebrać wszystkie te doświadczenia w formie książki, która będzie dostępna do nabycia. Tym samym, obok linorytów i instalacji, powstaje nowy obiekt artystyczny — zapis procesu twórczego, dostępny dla każdego, kto zechce zanurzyć się w świecie Zawiślak.

Diana Dyba