The Wild at Art - exhibition

Atelier Mondial, Freilager-Platz 9, 4142 Münchenstein visit website →

Wystawa Wild at Art to celebracja energii i dynamizmu miasta, która podczas Art Basel 2025 nabiera nowego kontekstu i intensywności. Po raz trzeci z rzędu spotykamy się w Atelier Mondial na Campus of the Arts w Bazylei, aby zaprezentować prace uznanych multidyscyplinarnych artystów amerykańskich, afgańskich, argentyńskich, brytyjskich, kongijskich, indyjskich, irańskich, polskich, serbskich, południowosudańskich, szwajcarskich, rosyjskich, ugandyjskich i ukraińskich.

Wystawa nawiązuje do aktualnego dyskursu dekolonialnego, który został ostatnio wyostrzony przez wystawę "Colonial" w Landesmuseum Zürich. Projekt ten podkreślił, jak głęboko kolonialne dziedzictwo nadal rezonuje w globalnych podziałach gospodarczych, społecznych i kulturowych, utrwalając struktury dyskryminacji, uprzedzeń i radykalizacji.

Wild at Art rozszerza tę rozmowę, zastanawiając się nad współczesnymi konsekwencjami dziedzictwa kolonialnego i systemów supremacji. Artyści biorący udział w projekcie krytycznie analizują mechanizmy władzy, wykluczenia i stereotypów, ujawniając, w jaki sposób siły te nadal kształtują naszą codzienną rzeczywistość społeczną. Ich prace oddają głos imigrantom, podróżnikom i wybitnym postaciom ze świata sztuki. Każda praca jest świadectwem trwających zmagań o tożsamość, przynależność i miejsce w globalnym porządku.

Wystawa ta nawiązuje do tematów poruszanych wcześniej na niedawnej wystawie indywidualnej Sylwii Zawiślak w Artstübli w Bazylei. Jej prace badają podziały społeczne, uprzedzenia i ponadnarodowe tożsamości, podkreślając złożoność i niejednoznaczność ludzkiego doświadczenia w erze globalnej migracji i rosnącej polaryzacji.

Na tle eskalacji konfliktów zbrojnych, pogłębiających się podziałów między globalną Północą a Południem oraz szybkich postępów w automatyzacji i cyfryzacji, "Make Love Not War, Man!" bada dzisiejsze napięcia społeczne. Oświetla zarówno procesy dekolonizacji, jak i wzrost nowych form nacjonalizmu i protekcjonizmu, które destabilizują ustalone struktury społeczne i gospodarcze.

Prezentowane prace odpowiadają na wyzwania świata, w którym rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne podsycają strach, frustrację i poczucie marginalizacji. Artyści biorący udział w projekcie komentują trudności związane z integracją społeczną i politycznym wzrostem ruchów prawicowych w zachodnich społeczeństwach, podkreślając jednocześnie potencjał sztuki jako medium dialogu, empatii i zrozumienia.


Artyści


Aleksandra Cegielska- Polska - multidyscyplinarne
Alexandre Kyungu Mwilambwe- Demokratyczna Republika Konga - instalacja
Ana Vujic- Serbka - Szwajcaria - rysunki węglem
Copa & Sordes- Szwajcaria - obrazy
Jonah Batambuze- Ugandyjsko-amerykański - film
Juliette Lepage Boisdron- malarstwo
Lux Valladolid- Argentyna, performance
Markus Goessi- Szwajcar, fotografia
Mer Ayang- Sudan Południowy, malarstwo, performance
Nika Timashkova- Ukraina/Szwajcaria, multidyscyplinarne
Rama Kalidindi- Indo-Brit-Swiss - multidyscyplinarne
Reza Hazare- Afgańczyk - malarstwo
Saskia Edens- Szwajcaria, multidyscyplinarne
Sixte Kakinda- Demokratyczna Republika Konga, rysunek, film
Sylwia Zawiślak- Polska, druk i rzeźba
Tarlan Lotfizadeh- Iran, interdyscyplinarne
Victoria Lomasko- Rosja, rysunek